İLETİŞİM BİLGİLERİ

GÜNGÖR ÇAKAN

 

Cep Telefonu:

 

  0536 314 68 14


DEVREK İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

 

AİLE HAYATI

TAKVİM
FACEBOOK SAYFAM
 Facebook Sayfam
ÜYELİK GİRİŞİ
HADİSLERLE İSLAM

HADİSLERLE İSLAM

KUTLU DOĞUM ÇOŞKUYLA KUTLANDI.

 

Din Hizmetleri Müşavirliği ve Ditib tarafından organize edilen “2011 Fransa Kutlu Doğum” programı 10.04.2011 Pazar günü Pontoise derneği salonunda muhteşem bir programla  kutlandı. Saat 14.30’da başlayan programa Paris bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız yoğun ilgi gösterdi.

Program saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasının ardından Lyon bölgesi Din Görevlisi Mustafa Kömü’nün Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı.

Programa T.C. Paris Başkonsolosu Uğur Arıner, Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. İzzet Er, Paris bölgesi din görevlileri, dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. İzzet Er; bu yıl Kutlu Doğum programının konusunun “Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi” olduğunu, Kur’an-ı Kerim'de Sevgili Peygamberimiz için, “Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik” buyurularak onun sadece inananlara değil, bütün aleme rahmet olduğunu söyledi.

Merhamet eğitiminin ailede başlaması gerektiğini ifade eden Er, “Cennet annelerin ayakları altındadır” hadisini hatırlatarak, anne-babalara çocuklarınızla hiç olmazsa bir öğün yemeği beraber yemeleri tavsiyesinde bulundu.

Programa katılan T.C. Paris Başkonsolosu Uğur Arıner, birlikte olmanız beni çok memnun etti. Çocuklarımızın eğitimi çok önemli, burada saygın bir yere sahip olmak istiyorsak eğitimin her alanında söz sahibi olmak zorundayız dedi. Kur’an’ın ilk sözü olan İkra’yı(Oku) örnek vererek çocuklar ve gençlerin muhakkak okumaları gerektiğine vurgu yaptı.

Din Hizmetleri Müşavirimiz tarafından Sayın Arıner'e çiçek takdim edildi.

Programa konuşmacı olarak davet edilen, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Algül; ”Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi” konulu konferansında şunları söyledi.

Hz. Peygamber, bir merhamet eğitiminden geçti. Beni Rabb'im eğitti ne güzel eğitti. “Rauf ve Rahim" ismini Rabbimiz sadece Peygamberimiz'e izafe etti. O, sabahlara kadar ümmetini düşünen bir peygamberdi. Kur’an-ı Kerim onu bize tanıtırken Ey inananlar! And olsun ki, içinizden size, sıkıntıya uğramanız kendisine ağır gelen, size düşkün, inananlara şefkatli ve merhametli bir peygamber gelmiştir.”(Tevbe 128)  ayetini hatırlattı.

Sayın Algül; O, İlk şefaat yetkisi verilecek peygamberdir. Merhamet peygamberi, sözü ile özü bir olana, dili ile  kalbi bir olana şefaat edecektir. O rahmet peygamberi, ben ümmetime kendi öz canlarından daha yakınım. O’nun merhameti insan kazanma merkezlidir. O, "beşira" ismiyle öne çıkan bir peygamberdir dedi.

Efendimiz kendisine emeği geçenleri hiç unutmamıştır. İyiliği unutmamak ve daha iyisiyle mukabele etmek O'nun ahlakıydı. Kendisini doğduğunda sadece 7 gün emzirmiş olan sütannesi Süveybe'yi hayatının sonuna kadar unutmadığını ve O'nun  ne kadar vefalı ve merhametli olduğunu anlatarak, aile birliğimiz varsa bütün  zorlukları aşarız uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Hüseyin Algül, Efendimiz (sas)'in eşi Hz. Aişe ile bir çocukla ilgilenir gibi ilgilendiğini, hatta onunla biri evliliklerinin ilk yıllarında, diğeri de evliliklerinin daha sonraki yıllarında olmak üzere iki defa koşu yarışması yaptıklarından bahsetti. Bu ilgiden eşinin çok memnun olduğunu bildirdi.

Yine bir defasında kendisine ikram edilen kavurmadan kızı Hz. Fatıma'ya gönderdiğinden ve kızı kavurmadan yemeden kendisinin yemediğinden bahsederek Efendimiz'in şefkatine değindi. O'nun (sav) torunlarına, çocuklara karşı olan sevgi, şefkat ve merhametinden bahsetti. Bizlerin onun hayatından bütün bunları örnek alarak, başta ailemiz içerisinde eş ve çocuklarımızla olmak üzere yaşadığımız toplumun içerisinde ilişki içerisinde olduğumuz bütün insanlarla birlikte huzuru ve mutluluğu yakalamış bir hayatı yaşayabileceğimizi aktardı.


Sayın Algül konuşmasında O (sav), eğitime önem veren bir  peygamberdir. Hicretten sonra yaptığı ilk faaliyetler iki cami ve bir okul yaptırmak olmuştur. Bizzat suffa okulundaki öğrencilerin iaşe ve ibateleriyle kendisi ilgilenmiştir.

Peygamberimizin merhamet ahlakında birleşelim. Peygamberimizin dili ile kalbi bir olan mümin kardeşlerimi ben tanıyacağım ve onları havzımın başında karşılayacağım dediğini aktardı.

Prof. Dr. Hüseyin Algül'e konuşmasının arkasından T.C. Paris Başkonsolosu Uğur Arıner tarafından  çiçek takdim edildi.

  

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Musikisi Anabilimdalı Öğretim Üyesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Türk Tasavvuf Musikisi Koro Şefi Fatih Koca ve ekibinin Türk Tasavvuf Musikisi konseri davetlilere duygulu ve unutulmaz anlar yaşattı.

2011 Fransa Kutlu Doğum Programı Mustafa Kömü  ve Bayram Akdoğan'ın okuduğu, muhteşem çift ezanla sona erdi.

Ditib Kadın Kolları'nın, çevre deneklerle beraber yaptığı kermesden davetliler memnun kaldılar. 

Pontoise, Creil , Dreux , Argenteuil, Compiegne , Corbeil , Poissy, Goussanville, Paris Ditib, St.Gratien, Les Mureaux ve Sarcelles  derneklerinin kadın kolları ve ekiplerine yapmış oldukları katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

Havanın güzel olması ile çocuklarda kendileri için kurulan oyun parkında gönüllerince eğlendiler.

 

 

     

        

  
8767 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret439203
KUR'AN PORTALI

DİYANET ÇOCUK

 

DİLEK ÖNERİ KUTUSU